O czym warto wiedzieć wybierając się na zajęcia jogi. Co zabrać? Jak się przygotować?
1. Dobre nastawienie
Jeśli to Twoje pierwsze zajęcia bądź dla siebie wyrozumiała/-y. Podejdź do praktyki z otwartością i ciekawością. Większość osób ze względu na swój tryb życia i charakter pracy (głównie siedzący) ma duże przykurcze mięśni. Nawet jeśli sport jest obecny w Twoim życiu i trenujesz mniej lub bardziej regularnie, to w większości mogą to być ćwiczenia wzmacniające mięśnie, a nie rozciągające. Nie forsuj się i pamiętaj, że często w jodze pracują mięśnie głębokie, które mogą być przykurczone i wówczas możesz mieć mniejszy zakres ruchu niż zaawansowane osoby, ćwiczące jogę regularnie. Daj sobie czas. Z każdą kolejną praktyką zobaczysz efekty i poczujesz różnicę. Pamiętaj też, że jest wiele odmian jogi – od łagodniejszych do bardziej dynamicznych. Na początek warto wypróbować te łagodniejsze lub zajęcia dla początkujących. Każdy instruktor ma też swój styl prowadzenia zajęć- więc nie zniechęcaj się po pierwszych zajęciach – tylko wypróbuj inne opcje.
2. Wygodny strój
Strój na jogę nie może krępować ruchów, ale też nie powinien być zbyt luźny. Warto założyć przylegającą bluzkę, aby w niektórych pozycjach „nie zjeżdżała” w dół odkrywając brzuch i biust. Jeśli przywiązujesz wagę do komfortu i do tego co nosisz możesz wybrać organiczną odzież wykonaną z naturalnych materiałów takich jak bawełna organiczna, konopie czy bambus. Jest nie tylko wyjątkowo przyjemna w noszeniu, ale i przyjazna dla skóry nawet alergicznej i środowiska.
3. Przydatne akcesoria
Do ćwiczeń niezbędna jest antypoślizgowa mata do jogi. Szkoły jogi lub kluby sportowe zapewniają najczęściej maty, ale jeśli myślisz o jodze poważnie zainwestuj w swoją matę. Na rynku dostępny jest szeroki wybór mat. Pozwoli Ci to ćwiczyć dodatkowo w domu. Warto wybrać ekologiczne maty do jogi. Często na zajęciach używa się pomocy takich jak: klocki do jogi, paski, koce, wałki. Bardzo ułatwiają wykonanie wielu pozycji zwłaszcza osobom początkującym.
4. BHP – Dolegliwości i schorzenia
Przed przystąpieniem do ćwiczeń powiedz instruktorowi o ewentualnych schorzeniach lub dolegliwościach, zwłaszcza o następujących: dyskopatia, zwyrodnienia lub urazy kręgosłupa choroby serca, duża daleko- lub krótkowzroczność, odklejanie się siatkówki, jaskra, ropne zapalenie uszu, wysokie ciśnienie krwi, niedawno przebyte operacje, doznane kontuzje, miesiączka, ciąża (wymagają dostosowania zestawów ćwiczeń). Instruktor wówczas indywidualnie w miarę możliwości dostosuje dla Ciebie praktykę, zaleci modyfikację lub unikanie niektórych pozycji.
5. Pusty żołądek
Jogę ćwiczymy z pustym żołądkiem. W żadnym wypadku bezpośrednio po posiłku. Idealny odstęp wynosi ok. 2 -3 godzin. Coś lekkiego jak owoce, sok, jogurt możesz zjeść około godziny przed zajęciami. W trakcie zajęć jogi nie pij, organizm nawadnia się sam w czasie ćwiczeń.
6. Ćwicz boso
Do ćwiczenia jogi nie będą Ci potrzebne ani skarpety, ani buty sportowe. Jogę ćwiczymy boso. Stopy na co dzień uwięzione w butach i skarpetach przez całe dnie, na jodze mają dużo przestrzeni, żeby się poruszać. Ruch drobnych kostek stóp powoduje odpowiednie nawilżenie małych stawów i wzmacnia ich mięśnie. Podczas zajęć jogi można spotkać się z porównaniem stóp do korzeni drzewa. Tak jak zdrowe korzenie dają stabilność i odżywiają drzewo, tak sprawne i zdrowe stopy dają nam energię i mają wpływ na postawę i mikroruchy mięśni dna miednicy oraz kręgosłupa. Dlatego niezależnie od stylu jogi stopom poświęca się sporo uwagi i ćwiczy boso. Skarpety przydadzą się co najwyżej do końcowego relaksu.
7. Skoncentruj się NA SOBIE
Joga jako forma rekreacji ruchowej nie ma nic wspólnego z zawodami i rywalizacją w przeciwieństwie do wielu innych dyscyplin sportu. Tutaj nie musisz się porównywać z innymi i oglądać się na innych. Najlepsze co możesz zrobić w trakcie zajęć, to skoncentrować się na sobie i odczuwaniu swojego ciała. Nigdy na siłę nie pogłębiaj pozycji rozciągających – rób je na tyle, na ile pozwala ci twoje ciało danego dnia. Unikniesz wtedy nie tylko bólu, ale i kontuzji.
Joga to czas tylko dla Ciebie. Pamiętaj więc o wyłączeniu telefonu, aby nie przeszkadzać także innym i nie rozmawiaj w trakcie zajęć, jeśli przyszłaś/-eś z przyjaciółką czy przyjacielem. Podczas ćwiczeń skupiając się na oddechu i uważnym wykonywaniu asan, skupiamy się na chwili obecnej co jest bardzo korzystne przy natłoku myśli i stresie. Skoncentruj się więc na sobie wówczas odniesiesz najwięcej korzyści z praktyki jogi.