Dziecko i joga

Czy joga dla dzieci ma sens?
4 fakty, o których powinieneś wiedzieć

A jednak można! Trzeba jedynie pamiętać o dostosowaniu zajęć do wieku, możliwości dziecka i sytuacji. Dzieciaki rzeczywiście praktykują jogę i nie jest to tylko chwyt marketingowy. Teraz kiedy zaczynamy prowadzić w Polsce zajęcia rodzinne, widzę że ich forma jest sporym zaskoczeniem dla rodziców.

Oto cztery fakty o jodze dla dzieci i jodze rodzinnej, które pomogą Ci zrozumieć koncepcję prowadzenia zajęć jogi dla najmłodszych.

1. Yoga to zabawa

Umówmy się, dzieci nie posadzimy w lotosie, czy nawet wojowniku, tak by wytrzymały dłużej niż kilka sekund. Chyba, że się je przekupi, przechytrzy albo przemyci asany w ramach ciekawej dla nich zabawy.

Dlatego zajęcia jogi dla dzieci lub dzieci i rodziców prowadzone są w formie zabaw, często połączonych w bajki, okraszonych muzyką i plastyką. Przez to są o wiele bardziej dynamiczne, niż zajęcia dla dorosłych.

Praktyka pozycji jogi odbywa się indywidualnie, w parach i w grupie, gdzie wykorzystywane są w ramach tzw. asana games czyli gier jogicznych. Duże znaczenie odgrywa tutaj wyobraźnia, która pozwala zamienić ćwiczenia oddechowe, czy relaks w przygodę.

Tak jak w przypadku bajek zajęcia jogi mogą mieć wartość edukacyjną i inspirować dzieci do stosowania technik jogi w życiu codziennym. Dzieci mogą się później bawić w jogę w domu. Sami, lub z rówieśnikami, albo nawet rodzicami.

2. Wiek ma znaczenie

Potrzeby i zainteresowania dzieci zmieniają się bardzo szybko, dlatego różnica wieku między dziećmi w grupie jogi nie powinna być duża. Tak jak początkujący jogini nie mają co się pchać na zajęcia dla zaawansowanych, a zaawansowani będą się nudzić na grupie początkującej.

I tak 3-latek będzie się świetnie bawił udając krówkę i muuuucząc (a przy tym poruszając kręgosłup i ćwicząc oddech), ale już 5-latek może to uznać za dziecinne i nudne. Młodsze dzieci potrzebują więcej uwagi, a instrukcje muszą być proste. Starszym dzieciom potrzeba więcej wyzwań i swobody.

Trzylatki i czterolatki mogą już samodzielnie brać udział w zajęciach grupowych dla dzieci. Młodsze dzieci wymagają indywidualnego opiekuna, który będzie ich partnerem i przewodnikiem.

Różny też będzie rodzaj ćwiczeń na zajęciach rodzinnych dla taty z 6-letnim synem i dla mamy z niemowlakiem. Mimo, że zajęcia dla jednych i drugich będą się skupiać na więzi z latoroślą, to mama z niemowlakiem nie będzie zainteresowana grą w jogicznego berka. Proste.

3. Każde dziecko ma własny styl uczenia się i ćwiczenia jogi

Jak z dorosłymi, kto lubi Iyengara, ten raczej nie pobiegnie na Ashtangę… i odwrotnie.

Zgodnie z teorią edukacyjną Inteligencji Wielorakiej Howarda Gardnera mamy aż 8 różnych typów osobowościowych (które mogą się miksować) i tyleż stylów uczenia się.

Twoje dziecko może więc koncentrować się na przykład poprzez ruch, albo artykulację swoich myśli lub uczuć. Czyli dużo gada, albo śpiewa. I to jest jak najbardziej ok nawet na zajęciach jogi!

Małe dzieci naturalnie mają krótki czas koncentracji uwagi, bo ich zadaniem jest ciągła nauka czyli pobieranie bodźców z otoczenia. Daj im zadanie do wykonania, a skupiają się na nim jak tylko mogą, by je wypełnić.

Nie oczekuj więc, że Twoje ruchliwe dziecko, nagle jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmieni się w spokojnego małego jogina. Nie myśl też, że joga nie jest dla niego jeśli ma trudności z usiedzeniem na miejscu.

Nauczenie dziecka zarządzania swoim ciałem i umysłem wymaga czasu. Na zajęciach jogi, poprzez stworzenie odpowiedniego środowiska (dzieci zachowują się też inaczej, gdy w pobliżu nie ma rodziców) stopniowo przyzwyczaja się dzieci do pewnej jogicznej rutyny.

4. Nauka jogi w zależności od wieku i osobowości ma inne cele i efekty

Zabawa w jogę uczy młodsze dzieci podstawowych form ruchu, czyli stania, chodzenia, biegania a także utrzymania równowagi i świadomości ciała, w tym świadomego oddychania. To jest to, czego bąble potrzebują na tym etapie. Absolutnie nie potrzebują siedzieć nieruchomo na macie.

Poza tym, na zajęciach jogi małe dzieci uczą się funkcjonować w grupie. To szczególnie ważne dla tych dzieci, które nie chodzą do przedszkola i czas spędzają tylko z rodziną.

Dla starszych dzieci joga niesie jeszcze większe możliwości – pomaga poznać i zapanować nad własnym ciałem, poprawić koordynację i wzmocnić je, kształtuje prawidłową postawę, dodaje energii, uczy koncentracji i relaksacji, ćwiczą pamięć, pobudzają wyobraźnię, rozwijają kreatywność.

Robiąc postępy, zaczynają wierzyć w siebie. Nieśmiałe dzieci pracując w grupie, z czasem stają się bardziej otwarte. Te bardziej ruchliwe, uczą się jak radzić sobie z nadmiarem energii, albo użyć jej produktywny sposób.

Jeśli jeszcze Cię nie przekonałam, zapraszam na zajęcia jogi rodzinnej dołącz do zabawy!

Wspólna joga z dzieckiem.Ty i Dziecko

Pamiętaj, że joga z dzieckiem będzie zupełnie inną forma jogi niż znasz z zajęć w grupach dorosłych. Otwieraj się i pozwalaj sobie na to co dzieje się w tej interakcji jogicznej: Dziecko – Rodzic.

Absolutnie nie przejmuj się tym, że Twoje dziecko ma dzisiaj głośniejszy dzień, i że nie reaguje zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Dziecko zupełnie inaczej praktykuje, inaczej postrzega czas. Daj sobie szansę na doświadczanie i nie ocenianie tego co będzie pojawiać się przy wspólnej praktyce.

Ćwiczenia z niemowlakiem to doskonały sposób na wspieranie rozwoju fizycznego dziecka i budowanie relacji z maluchem.